Kilka dni temu na blogu Johna Hawksa, profesora antropologii na Uniwersytecie Wisconsin–Madison, ukazał się post, dotyczący tajemniczych, stalagmitowych kręgów, zbudowanych przez Neandertalczyków w Jaskini Bruniquel (Francja) około 176 tys. lat temu. Znajdują się one daleko pod ziemią, 336 m. w głąb jaskini. Towarzyszą im dowody korzystania z ognia, np. pozostałości po małych ogniskach na stalagmitach budujących kręgi, a nie na podłożu, a także ponadpalane kości niedźwiedzi.
Ponieważ datowanie radiowęglowe jest użyteczne najwyżej 50 000 lat wstecz, naukowcy Jacques Jaubert i Dominique Genty zmierzyli czas zbudowania kręgów analizując poziom uranu w stalagmitach.
Dlaczego to odkrycie jest tak niezwykłe?
- Ponieważ są to najstarsze, znane artefakty rodzaju Homo.
- Ponieważ znalezisko to jest dowodem, że Neandertalczycy znajdowali się na wyższym poziomie rozwoju społecznego, niż do tej pory sądzono. Używali ognia nie tylko do gotowania, bo chociażby do oświetlenia wspomnianej jaskini (kręgi są daleko od wejścia). Współpracowali, co pozwoliło właśnie na powstanie np. owych kręgów.
- Użytkowanie głębokich, absolutnie ciemnych przestrzeni jaskiniowych świadczy nie tylko o kontroli nad ogniem, ale też nad fauną, która również korzysta z jaskiń. Poza tym zakłada istnienie systemu społecznego, który zapewnia ucieczkę, gdy światło zostanie utracone.
Kręgi w Jaskini Bruniquel są jednymi z najlepiej zachowanych konstrukcji znanych z całego Plejstocenu (epoki lodowcowej). Przetrwały one, ponieważ niebawem po zbudowaniu pokryły się kalcytem.
Źródła:
- http://johnhawks.net/weblog/reviews/neandertals/culture/jaubert-bruniquel-stone-circles-2016.html
- Jaubert, J. and many others. 2016. Early Neanderthal constructions deep in Bruniquel Cave in southwestern France. Nature doi:10.1038/nature18291
- Soressi, M. 2016. Neanderthals built underground. Nature doi:10.1038/nature18440
Rekonstrukcja Neandertalczyka z Neanderthal Museum, Mettmann.