27 maj 2016

Pytanie o ślady z Laetoli sprzed 3,8 mln lat.

Ślady z Laetoli w Tanzanii to kilkadziesiąt odcisków stóp zachowanych w skamieniałym popiele wulkanicznym, które zostały pozostawione przez co najmniej 2 osobników przechodzących tamtędy 3,8 mln lat temu. Ślady te, choć mniejsze od ludzkich, wykazują niezwykłe podobieństwo do naszych. Tak wielkie, że dało to kreacjonistom pretekst do twierdzenia, że pozostawiły je istoty takie jak my, co ma podważać teorię ewolucji.
Właściciele śladów mieli dobrze wyodrębnioną piętę, wysklepioną stopę i wszystkie palce skierowane do przodu. Mary Leakey odkryła je rok po tym, jak opisano Lucy. W szkielecie Lucy brakowało stóp, więc o pół miliona starsze ślady z Laetoli zakwalifikowano jako stopy Australopithecus afarensis. W Laetoli, w tych samych warstwach, co owe tajemnicze ślady, znaleziono też tropy wielu sawannowych zwierząt, np. pawiany, żyrafy, słonie, antylopy, strusie.
Pojawiły się jednak wątpliwości, ponieważ Lucy, tak jak inne australopiteki, miała też wyraźne przystosowania do nadrzewności i żyła w towarzystwie wielu leśnych zwierząt. Dodatkowo w RPA odkryto w dużej mierze kompletny szkielet tzw. Little Foot - równowiekowej z Lucy i potencjalnie należącej do tego samego gatunku formy o małpiej (z odstającym paluchem) budowie stopy.
Wygląda na to, że zagadkowe ślady w Laetoli pozostawiły jednak jakieś Homo o nieodkrytej jeszcze tożsamości.

Tekst opracowany na podstawie książki Marcina Ryszkiewicza "Homo sapiens. Meandry Ewolucji."


Ślady z Laetoli. Replika z Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki w Tokio, Japonia.