30 maj 2016

Kamienne kręgi Neandertalczyków.

Po przeczytaniu książki Marcina Ryszkiewicza "Homo sapiens. Meandry Ewolucji." wspominałam o śladach z Laetoli, a tu kolejna ciekawa rzecz.
Kilka dni temu na blogu Johna Hawksa, profesora antropologii na Uniwersytecie Wisconsin–Madison, ukazał się post, dotyczący tajemniczych, stalagmitowych kręgów, zbudowanych przez Neandertalczyków w Jaskini Bruniquel (Francja) około 176 tys. lat temu. Znajdują się one daleko pod ziemią, 336 m. w głąb jaskini. Towarzyszą im dowody korzystania z ognia, np. pozostałości po małych ogniskach na stalagmitach budujących kręgi, a nie na podłożu, a także ponadpalane kości niedźwiedzi.
Ponieważ datowanie radiowęglowe jest użyteczne najwyżej 50 000 lat wstecz, naukowcy Jacques Jaubert i Dominique Genty zmierzyli czas zbudowania kręgów analizując poziom uranu w stalagmitach.

27 maj 2016

Pytanie o ślady z Laetoli sprzed 3,8 mln lat.

Ślady z Laetoli w Tanzanii to kilkadziesiąt odcisków stóp zachowanych w skamieniałym popiele wulkanicznym, które zostały pozostawione przez co najmniej 2 osobników przechodzących tamtędy 3,8 mln lat temu. Ślady te, choć mniejsze od ludzkich, wykazują niezwykłe podobieństwo do naszych. Tak wielkie, że dało to kreacjonistom pretekst do twierdzenia, że pozostawiły je istoty takie jak my, co ma podważać teorię ewolucji.

20 maj 2016

Wszyscy wrażliwi, subtelni, rozchwiani, czasem depresyjni - głowa do góry.


Profesor Kazimierz Dąbrowski (1902- 1980) to psycholog, psychiatra i filozof. Jest on trochę zapomniany i szkoda, bo to postać godna najwyższego uznania oraz szacunku - uważa prof. Zofia Rosińska, filozof. Kazimierz Dąbrowski to jeden z najwybitniejszych polskich psychiatrów i psychologów, który w oparciu o wieloletnie doświadczenia zdobywane podczas pracy klinicznej i akademickiej stworzył własną koncepcję psychiatryczną, którą nazwał dezintegracją pozytywną. Ważne w tej myśli jest to, aby nie być pierwotnie zintegrowanym, to znaczy, żeby nie być bez żadnych wewnętrznych kłopotów, bez żadnych wewnętrznych trudności, bez żadnych niepokojów.


12 maj 2016

Głupota to ewolucyjna strategia zwierząt w Australii.


Naszą planetę użyźniają wulkany, lodowce (kruszą i mielą skały) oraz młode góry, dostarczając życiu wszelkich potrzebnych składników mineralnych. Oczywiście taką rolę spełniają też ryfty. Są nawet koncepcje, że my istniejemy właśnie dzięki ryftom. Bez takiego "zasilania" planeta ubożeje, a odsłonięte, stare kopuły granitowe to najbardziej jałowe obszary świata.