Figurki z Cyklad, "Sztywne Białe Damy". Zostały wykonane z białego marmuru, 4600-4400 lat temu. Eksponaty w Muzeum Archeologicznym we Florencji, Włochy.
Główne prahistoryczne symbole śmierci to: sęp, sowa, kukułka, ptak drapieżny, dzik (jako padlinożerca), Biała Pani i jej ogar, pies (wyjący), sucha kość.
Wszystkie one są związane w Wielką Paleolityczną i Neolityczną Boginią.
Tak na marginesie - można je nadal odnaleźć w europejskiej popularnej lub ludowej symbolice.
Bogini pod postacią drapieżnego ptaka
Bogini pod postacią mięsożernego ptaka drapieżnego, sępa lub sowy pojawia się jako sama Śmierć lub Zwiastun Śmierci, ale jej przedstawieniom towarzyszą najczęściej symbole regeneracji.
W megalitycznych grobach zachodniej Europy pojawia się ona na stelach, rytach i malowidłach jako sowa lub inny drapieżny ptak. W zredukowanej formie jest po prostu oczami, piersiami lub vulvą. Jej nadnaturalne oczy są wymienne z wężowymi zwojami, baranimi rogami lub promieniującymi słońcami. W grobach całopalnych Europy naddunajskiej i zachodniej Anatolii urna przyjmuje kształt sowy.
Personifikacje opisywanej Bogini są powiązane z symbolami energii i regeneracji. Są to: labirynty, pępowiny, spirale, węże, koncentryczne okręgi, koncentryczne łuki, zagłębienia w kamieniach wypełnione wodą, haczykowate formy, półksiężyce i fazy księżyca.
Sępy o konturach zaznaczonych ciągłą kreską opadają na bezgłowe korpusy. Ptaki nie są czarne lecz mają czerwony kolor życia. Anatolia, Çatal Höyük, freski w świątyni sprzed 9 tys. lat.
Urny pogrzebowe w kształcie sowy z zaznaczonymi piersiami bogini. Symbolem regeneracji jest tu duża vulva oraz wężowa pępowina.
Urna 1 - Poliochni, Lemnos, 5000 - 4500 lat temu.
Urna 2 - Troja, 5000 - 4500 lat temu.
1,2 - Urny pogrzebowe ze stylizowanymi głowami sowy oraz szewronami (symbole w kształcie V). Cindesti, Rumunia.
3 - Schematyczne głowy sowy na naczyniach kultury Monteoru, Rumunia.
Datowanie: 3800 - 3500 lat temu.
Rysunek z lewej strony - Twarz Bogini Sowy na kamiennej steli, otoczona prostokątną ramką i szewronami. Lauris-Puyvert, Pd Francja, 4 tysiąclecie przed Chrystusem.
Rysunek z prawej strony - rysunek węglem na lewej ścianie przedsionka w hypogeum, Coizard, Francja, 5000 - 4500 lat temu.
Mięsożerny Dzik
Jako padlinożerca jest też symbolicznie związany ze śmiercią.
1 - Figurka z terakoty. Cucuteni, Mołdawia, około 6500 lat temu.
2 - Figurka z bursztynu. Pn Polska, mezolit.
3 - Figurka z kości. Tamula, Estonia, 5000 lat temu.
Pies
Przekonanie, że wycie psa jest zapowiedzią śmierci istniało już w Antyku, a związki psa z Boginią Śmierci jeszcze dawniej.
Oto uchwyt pokrywki w formie psa z ludzką maską. kultura Karanovo, środkowa Bułgaria, 6500 lat temu.
Sztywna Biała Dama
Jest przedstawiana z założonymi rękami, mocno przyciśniętymi do piersi. Ma proste i sztywne lub spiczaste nogi. Często nosi maskę. Jej wielki, nadnaturalny trójkąt łonowy stanowi centrum uwagi. W zredukowanej formie jest przedstawiana jako nieudekorowana, prosta kość lub kość z okrągłymi oczami sowy. Jej wyobrażenia były wykonywane z materiałów w kolorze kości: marmuru, alabastru i innych kamieni w jasnym kolorze, a także z gliny lub po prostu z kości. Takie artefakty są znajdowane w całej Europie i datowane od górnego paleolitu.
320 - Jeszcze jedna słynna, marmurowa statuetka z Cyklad. Powstała 4800 - 4500 lat temu.
321 - W zachodniej Anatolii niektóre marmurowe figurki Sztywnej Białej Damy mają skrzydła i noszą maskę, prawdopodobnie sowią. Figurka widoczna na rysunku powstała w 3 tysiącleciu przed Chrystusem.
Sztywne Białe Damy - figurki z wyposażenia grobowego w Starożytnym Egipcie, eksponaty Muzeum Narodowego w Warszawie.
Materiały do tekstu pochodzą z książki "The Language of the Goddess" M. Gimbutas. Z tej książki pochodzą również zdjęcia.
Zobacz też: