28 sie 2010

Fluoryt

Kryształ fluorytu

Kryształy fluorytu

Kryształy fluorytu

Twardość - 4, kruchy
Połysk - szklisty
Łupliwość - doskonała
Barwa - bezbarwny, żółty, biały, zielony, fioletowy, różowy, wielobarwny.
Wykazuje fluorescencję.



Minerał ten jest fluorkiem wapnia CaF2 krystalizującym w układzie regularnym, zwykle w formie sześcianów, nieraz w kombinacji z ośmiościanem i dwunastościanem rombowym.

Jest on najbardziej rozpowszechnionym minerałem fluoru. Występuje wśród resztkowych produktów krystalizacji magmy (minerał hydrotermalny) i w skałach osadowych.

W Polsce fluoryt występuje w okolicy Kletna (koło Kłodzka), w małych ilościach w Marcinkowie koło Bystrzycy Kłodzkiej, w szczelinach dolnośląskich masywów granitoidowych (np. w Strzegomiu, Grabinie, Żółkiewce, Czernicy, Paszowicach, Zimniku), w pegmatytach Wilczej Poręby (koło Jeleniej Góry), w żyłach hydrotermalnych (np. w Dziećmorowicach, Jabłonowie, Boguszowie, Kowarach, Miłkowie) i strefach zmienionychmetasomatowo (np. Złoty Stok, Ciechanowice). W Stanisławowie koło Jawora, w złożu barytu jest składnikiem towarzyszącym w ilości 20%. Pospolity w żyłach barytowych Jedlinki koło Jeleniej Góry. Spotykany także wśród skał osadowych fliszu karpackiego (Mogilany koło Krakowa, Leszna Góra koło Cieszyna) i w blokach wapieni pojawiających się w kujawskich słupach solnych (np. w kopalni Wapno). Składnik karbonatytów nawierconych w miejscowości Tajno (woj. Suwalskie).

Opracowane na podstawie: A. Bolewski, A. Manecki "Rozpoznawanie minerałów; A. Bolewski, A. Manecki "Mineralogia szczegółowa"; K. Maślankiewicz "Kamienie szlachetne" ; J. Kourimsky "Encyklopedia minerałów i skał".