11 sie 2016

Podróżujesz po Polsce - odwiedź te miejsca


Kolejna propozycja wartych odwiedzenia miejsc turystycznych w Polsce: tajemnicza Ślęża, Sobótka, Cmentarzysko w Będkowicach, Lustro Twardowskiego w Węgrowie, nieprawdopodobna Ponurzyca, średniowieczny, piękny Szydłów, Karpacka Troja.
Kolejność losowa, wybór mój :-)

Ślęża

 

Przyciąga tajemniczością. Wilgotna, zalesiona, z pradziejowymi wałami kultowymi (jak okoliczna Radunia i Wieżyca), z kościołem o ciekawych podziemiach. I te jej słynne rzeźby. Na szczycie Ślęży - niedźwiedź zwany też dzikiem. A może to maciora? Przy żółtym szlaku prowadzącym na szczyt mamy tzw. Pannę z rybą, a obok niedźwiedzica, czasem też zwana dzikiem. Niedźwiedź czy dzik, nie takie istotne, oba zwierzęta mogą mieć podobną symbolikę. I nawet jeśli ta panna to pan i tak ciekawą sprawą jest ryba. Oficjalnie datuje się te rzeźby na 700 - 400 lat przed Chr., lecz według mnie istnieje prawdopodobieństwo, że są starsze. Wszak osadnictwo na tym terenie sięga neolitu. Możliwe, że późniejsze kultury wyryły na rzeźbach solarne znaki, zabrały z pierwotnego miejsca i użyły do swoich celów. Od razu zwróciło moją uwagę, że rzeźby ze Ślęży i z jej okolicy bardzo dobrze pasują do symboliki związanej z neolityczną Wielką Boginią, tak jak ją opisuje Marija Gimbutas i mogły powstać w neolicie, jakieś 4000 - 2000 lat przed Chr.

Niedźwiedź lub dzik - kultowa, prahistoryczna rzeźba na Ślęży.
Dla jednych niedźwiedź, dla innych dzik ;-) Prahistoryczna, kultowa rzeźba na szczycie Ślęży.



Grzyb - prahistoryczna rzeźba kultowa, stojąca przy kościele Św. Anny w Sobótce.
 Ta prahistoryczna rzeźba stoi przy wschodniej ścianie kościoła Św. Anny w Sobótce. Pozostało z niej jedynie pół postaci w długiej szacie, z widocznymi trzema znakami w kształcie litery "V". To może być neolityczna Wielka Bogini,  jak ją opisuje Marija Gimbutas.

W Muzeum Ślężańskim w Sobótce znajduje się fragment figurki Wielkiej Bogini, uszkodzonej w podobnym miejscu, jak ta stojąca obok kościoła.

Wielka Bogini - prahistoryczna figurka z Muzeum Ślężańskiego w Sobótce
Wielka Bogini - neolityczna figurka z Muzeum Ślężańskiego w Sobótce.

Dla dopełnienia prahistorycznego i trochę tajemniczego nastroju warto przy okazji zobaczyć w Będkowicach cmentarzysko Ślężan z VIII - XIX w.

Współrzędne geograficzne tego miejsca:
50°10'19"N 19°44'33"E
Współrzędne GPS:
50.171944, 19.742500

Będkowice koło Ślęży - cmentarzysko z VIII - IX w.
Cmentarzysko w Będkowicach.

Ciekawy układ drzew na cmentarzysku w Będkowicach. W tym 2 drzewa o podwójnych pniach.
 Ciekawy układ drzew na cmentarzysku w Będkowicach. W tym 2 drzewa o podwójnych pniach. Niektórzy mówią, że tak wygląda tzw. miejsce mocy.

Obok cmentarzyska znaleziono grodzisko i pozostałości wału kultowego.

Lustro Twardowskiego w Węgrowie


Będąc w turystycznej trasie koniecznie trzeba na chwilę zatrzymać się w Węgrowie (woj. mazowieckie) i wejść do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. W kościele tym, w zakrystii znajduje się zwierciadło słynnego czarnoksiężnika Twardowskiego. Chcąc na nie spojrzeć, należy poprosić któregoś z księży o otworzenie zakrystii.

Lustro Twardowskiego w zakrystii kościoła w Węgrowie.
Lustro Twardowskiego w zakrystii kościoła w Węgrowie.

Tu znajdziesz więcej informacji

Nieprawdopodobna Ponurzyca


Jak Mazowsze, to  koniecznie Ponurzyca, otoczona pięknymi lasami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.

Tu zobacz wpis na temat Ponurzycy.

Skamieniały "czarci palec", który znalałam w Ponurzycy.
Skamieniały "czarci palec", który znalałam w Ponurzycy.

Średniowieczny, piękny Szydłów.


Przepięknie odbudowany, mały klejnocik z mnóstwem zabytków z XIV i XV w. Byliśmy z mężem w drodze i z szosy zobaczyliśmy TE MURY

Szydłów - mury miejskie
Szydłów - mury miejskie

Szydłów - brama miejska
Szydłów - brama miejska

Szydłów - brama miejska
Szydłów - brama miejska

Już sam spacer po miasteczku sprawia ogromną przyjemność, a tu jeszcze dodatkowo tyle zabytków: zabudowania miejskie, 2 kościoły, zamek królewski, szpital Św. Ducha, synagoga. Punkt obowiązkowy dla wszystkich, którzy podróżują po województwie świętokrzyskim.

Karpacka Troja


Tak nazwano skansen archeologiczny kilka kilometrów od Jasła. Odkryto tutaj jedną z pierwszych, silnie ufortyfikowanych osad na terenie Polski sprzed około 4000 lat.

Trzcinica - osada obronna  epoki brązu
Osada z epoki brązu w Trzcinicy.

Wprawdzie zdjęcie jest żartobliwe, lecz miejsce jest bardzo sympatyczne. Idealne do spaceru i odpoczynku w atmosferze pradziejów.

Zobacz też:

http://cafewiedza.blogspot.com/2016/08/fajne-archeologiczne-miejsca-turystyczne.html

http://cafewiedza.blogspot.com/2016/08/4-geologiczne-fajne-miejsca-turystyczne.html