22 sty 2016

Wpływ zmian w mózgu na charakter - studium przypadku.


Zmarły w zeszłym roku dr Oliver Sacks to zamieszkały w Stanach Zjednoczonych brytyjski neuropsychiatra, autor wielu książek popularnonaukowych, profesor neurologii na Uniwersytecie Columbia.
Któregoś dnia do kliniki, w której pracował, przywieziono Nataszę K., panią koło dziewięćdziesiątki. Powód - wkrótce po swoich 88 urodzinach pani ta poczuła się zaskakująco dobrze:
"czułam się bardziej energiczna, ożywiona, poczułam się znów młoda. (...) Zaczęłam być, można powiedzieć, swawolna."

7 sty 2016

Kościół w Nieświeżu, cz. 2. Baroque church in Nesvizh, part 2.


W Wikipedii znalazłam taką oto informację dotyczącą kościoła w Nieświeżu:
"Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu wzniesiony w latach 1584–1593 według projektu Jana Marii Bernardoniego na wzór rzymskiego kościoła Il Gesù. W podziemiach fary spoczywają zwłoki 102 Radziwiłłów, najczęściej w brzozowych trumnach zamknięte plombami z radziwiłłowskim herbem. Fundator kościoła Mikołaj Krzysztof Radziwiłł, znany także z licznych podróży po świecie, przebywając w Egipcie miał poznać tajemnicę balsamowania zwłok. Dlatego zapewne po śmierci Włodzimierza Lenina kilka trumien w Nieświeżu uległo dewastacji podczas prób odkrycia tajemnic mumifikacji przez sowieckich naukowców."

Kilka zdjęć z krypty pod kościołem:


Kościół barokowy w Nieświeżu, cz 1. Baroque church in Nesvizh, part 1.

Początek roku, na blogach podsumowania. Plany. Trochę udzielił mi się nastrój więc wzięłam się za porządkowanie zdjęć. No i warto było, bo wpadły mi w ręce te, które zrobiłam kilka lat temu z Nieświeżu na Białorusi. Zamek był wtedy zniszczony po pożarze, lecz barokowy kościół - wspaniały. Freski we wnętrzu są autorstwa D. K. Heskiego, nadwornego malarza Radziwiłłów. Oto one:

Zdjęć jest sporo, więc wpis podzieliłam na 2 części.
Druga część wpisu jest tu [klik]


5 sty 2016

Wizyta trzech magów.

Pierwsi chrześcijanie Bożego Narodzenia nie świętowali. Wcześniej w okolicy obecnego Bożego Narodzenia uroczyście obchodzono jedynie Epifanię czyli Pokłon Mędrców.

W czasach, w których narodził się Jezus bardzo dokładnie obserwowano niebo. Było to ważne, bo na niebie szukano znaków przyszłych wydarzeń. Szczególnie biegli byli w tym mędrcy z Babilonii, a dokładniej z Chaldei.
Wiemy, że do niedawno narodzonego Chrystusa przybyli mędrcy ze Wschodu, więc może właśnie z Chaldei. Nikt nie wie, jak mieli na imię, bo imiona Kacper, Melchior i Baltazar zostały im nadane kilka wieków później. W tamtym czasie nie należy mówić jednak o Królach, bo Trzej Królowie to tradycja średniowieczna. W Ewangelii Św. Mateusza występują jako Mędrcy ze Wschodu, μάγοι (magoi) po grecku, jak również magowie w tradycji łacińskiej.
I tu rzecz istotna:
Ich wizyta pokazała, że narodzenie Jezusa nie jest tylko wewnętrzną sprawą palestyńską. Jest to pierwszy krok do uniwersalizmu.