25 lis 2015

Sztuka miasta sprzed 13 tysięcy lat.

Tell Qaramel to osada, właściwie miasto, którego początki są datowane na 11 tys. lat przed Chrystusem. Powstało ono na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych i handlowych na terenie, który dzisiaj znajduje się w pn.-zach. Syrii. O gospodarce miasta było w poprzednim wpisie [klik], teraz dla uzupełnienia tematu zajmę się sztuką.

Prof. Ryszard F. Mazurowski, prowadząc wykopaliska na terenie tego miasta, wraz ze swoim zespołem odkrył m.in. figurki kobiece związane z kultem Wielkiej Matki, płaskorzeźby ptaków siedzących, ptaków w locie, motywy solarne i lunarne. Jest też interesujące przedstawienie kobiety-ośmiornicy, która od góry do bioder jest kobietą a poniżej ośmiornicą. Na przedmiotach codziennego użytku często widać osoby tańczące z podniesionymi dłońmi. Na płaskorzeźbach i różnych przedmiotach chętnie umieszczano też węża. Znalazło się również przedstawienie suma, sporo jest wizerunków różnych jeleniowatych, gazeli oraz zwierząt drapieżnych. Byk to kolejny element często pokazywany w sztuce qaramelczyków. Archeolodzy odnaleźli rogi turze o rozpiętości poroża dochodzące do metra. 
Ponadto rogi, a także głowy/szczęki gazeli były kultowo chowane w jamach zasobowych pod podłogami domów, jako pochówki zakładzinowe. W Qaramelu spotyka się też też kultowe pochówki onagerów (przypominających osły).
Nadmienię przy okazji, ze artefakty z Tell Qaramel są starsze niż słynny zespół sakralny w Göbekli Tepe w pd.-wsch. Turcji.